Sweet-Dreams

Dobro nam dosli sanjari.Sanjajmo najsladje snove zajedno!!!!

Join the forum, it's quick and easy

Sweet-Dreams

Dobro nam dosli sanjari.Sanjajmo najsladje snove zajedno!!!!

Sweet-Dreams

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sweet-Dreams

Veciti sanjar zivi u meni, Ko slepi putnik na brodu sto luta, Druga zena se radja u zeni, I trazi svetlost na kraju puta.


2 posters

    Postavljanje granica

    Good_witch
    Good_witch
    Admin
    Admin


    Seks : Ženski Broj poruka : 298
    Datum upisa : 10.08.2010
    Godina : 50
    Lokacija : Kragujevac

    Postavljanje granica Empty Postavljanje granica

    Počalji  Good_witch Uto Avg 10, 2010 11:56 pm

    Mnogi ljudi zele ziveti prema duhovnim idealima kao sto su pomaganje drugima, sirokogrudnost, ljubaznost, darezljivost, deljenje itd. U mnogim knjigama citamo o tome kakvo bi bilo idealno ponasanje kojem bi se trebalo teziti.

    Cesto se zaboravlja da je vecina ljudi danas jos na prilicno niskom stepenu emocionalne zrelosti i svesti o odnosima. Mnogi ljudi su previse u strahu ili premalo svesni osecaja i potreba drugih ljudi da bi mogli postovati osobne granice drugih. Neki ce i svesno iskoristiti primecenu slabost ili popustanje kod druge osobe. Tako se osoba koja pokusava stalno biti ljubazna i pomagati drugima moze vrlo brzo dovesti u situaciju da brojni ljudi to ocekuju i traze od nje i time je iscrpljuju. Pritom cesto ne postoji obostrano davanje i primanje niti istinsko uzivanje u odnosu.

    Niste nikome duzni svoje vreme, ljubav, pa cak ni prijateljstvo. To su vrlo apstraktne kategorije, o kojima retko kad razmisljamo kako postaviti granice, i sta u kom odnosu zelimo, a sta ne. U ovom se jos cesce mozemo osecati krivima nego u vezi novca. Nasi roditelji verojatno nisu bas svakome delili novac - ali mnoga deca gledaju roditelje kako trose vreme i energiju na osobe s kojima zapravo ne zele biti, kako ih ne bi uvredili. Na taj nacin indirektno, a nekad i prema direktnim uputstvima, ucimo se ponasati isto tako.

    Ponekad je najbolji nacin da nekome pomognemo odbiti ga od sebe, ne dopustiti da se vesa o nas i crpi nam vreme i energiju. Cak i ako ne nalazite nista negativno u drugoj osobi, mozda vas jednostavno nece privlaciti cak niti kao potencijalni prijatelj. U tome nema niceg loseg i nema razloga za osecaj krivice ako odbijemo ponudjeno prijateljstvo.
    Mi zene smo posebno u opasnosti da u ovom podrucju ne postujemo svoje granice, delomicno zbog svoje prirodne teznje za skladom i izbjegavanjem sukoba, a delomicno i zato jer se u nasem drustvu od zene cesce ocekuje da vise daje i manje vrednuje svoje vreme i potrebe, nego muskarac. Mnogi ljudi ze mnogo lakse traziti od zene njeno vreme ili usluge bez da icim uzvrate, nego od muskarca.

    U zreloj komunikaciji, ako jedna osoba odbije zelju ili zahtev druge, ili postavi granice koje drugoj osobi ne odgovaraju, druga osoba moze razmotriti zeli li izmieniti svoje zahteve i zadrzati odnos, ili ce mozda promeniti oblik ili intenzitet odnosa i potraziti ono sto zeli u nekom drugom odnosu.Sve je moguce postici nez povredjenosti i okrivljivanja ako se medjusobno dozivljavamo kao ravnopravna ljudska bica sa ravnopravnim potrebama i isto tako komuniciramo.Da bi prepoznali tudju bol moramo prvo prepoznati vlastitu,a da bi shvatili kako povredjujemo druge trebamo priznati i povredjivanje samog sebe.Svakodnevno omalovazavamo sebe, ziveci zivot kakav ne zelimo, ostajuci u okolnostima koje nam se ne svidjaju, trujuci svoje telo i trazeci nesto ili nekog drugog da nas spasi. To ce se promeniti tek kad prestanemo pripisivati odgovornost i moc ljudima i okolnostima izvan nas.
    nbgbbc
    nbgbbc
    Admin
    Admin


    Seks : Muški Broj poruka : 161
    Datum upisa : 10.08.2010
    Godina : 55
    Lokacija : Nbg

    Postavljanje granica Empty Re: Postavljanje granica

    Počalji  nbgbbc Pon Avg 23, 2010 9:19 pm

    Da imam postavljene granice.Mozda ce nekima koji me znaju delovati, u najmanju ruku.cudno ali sam po prirodi dosta rezervisan.Zasto?Vise puta sam sebi postavljao to pitanje.Odgovor do kojeg sam uglavnom dolazio je da je to bas zbog tih granica.Tesko se otvaram.Takodje ne prihvatam poznanastva na keca.Tacnije imam vise nivoa druzenja.Vreme i konkretne situacije pomeraju te nivoe.Kad neko uspe da dodje do nivoa prijatelja, tad je granica kosmos.Tad bukvalno idem do te granice da oprastam stvari i pronalazim opravdanje za tog prijatelja kakva bi retko ko progutao.Ali ponekad ni to nije dovoljno.Jer zivot je nekako to zamislio drugacije.Desavalo mi se da me prodaju prijatelji za koje nisu postojale granice.Barem u mom slucaju nisu.Nisam svetac daleko od toga.Medjutim kad su ta prijateljstva bila u pitanju siguran sam da sam uradio sve sto je bilo u mojoj moci.Nikad mi nece biti jasno kako neko tek tako moze da baci 30 godina.Naravno da sam bio povredjen.Zbog takvih stvari sam zatvoreniji.Uvek dajem sansu ljudima.Novim poznanstvima.Prijateljstvima.Ali polako.Nije neka garancija ali mala preventiva.Nikad nisam merio koliko dajem a koliko dobijam.Nisam siguran ni da postoji jednacina za izracunavanje tako neceg.
    Nisam trosio vreme i energiju na nekog samo zato da bi bio vidjen ili sta god sa tom osobom.Zbog nekog statusa ili dobiti.Nije mi problem da se druzim kako sa najvecim klosarom tako i sa nekim doktorom nauka.Titule ili polozaj u drustvu mi nikad nisu bili merilo za druzenju.Bitan je osecaj poverenja izmedju vas.I naravno iskrenost.Prava.Kad nesto uradim lose da mi se to kaze.Bez uvijanja.Da te podrzi kad nesto radis kako treba.Bezuslovno.Na taj nacin se je ophodim sa prijateljima.
    Dok smo bili klinci sve je bilo lakse.Pa i sklapanje prijateljstava.Bitno je bilo samo da imamo skim da izadjemo napolje da se igramo.Sa godinama rasle su obaveze.Sve manje vremena za druzenje.Posao,porodica.Borba za zivot.Prijatelji i vreme koje posvecujemo jedni drugima se dovelo do minimuma.Pa i vec gore napisah prijateljstva iz koristi.Zbog posla,statusa.Povrsna poznanstva.Nikad nisam pristao na tu vrstu prijateljstva.Ako mi neko ne odgovara kao prijatelj nece mi biti.Pa bio on licno Bil Gejts.

      Sada je Pet Maj 03, 2024 1:21 am